What is your religion?

2. listopadu 2011 v 21:52 | Jane |  o něčem
Pořád chci něco psát. Mám spoustu nápadů, který by vydaly na celý knihy, ale nemůžu se donutit to napsat. No, hlavně že to mám v hlavě, že ano. Jednou to napíšu. Vlastně nevím, proč všechno odkládám. Pochopila bych, že budu odkládat věci, který mě nebavěj, jako umývání nádobí, psaní úkolů, atd., ale já jsem začala odkládat i schůzky s klukama a psaní!


Snažím se proti tomu nějak bojovat, protože nevím, jestli to je leností, nebo čím. Rozhodla jsem se (jako už v životě nespočtukrát), že tedy nebudu nic odkládat a budu lidem říkat co bych jim chtěla v tu chvíli říct.

Dneska nám odpadla odpoledka. Radovali jsme se, ale místo toho byla povinná přednáška. Teda, bylo to nazvaný nějak jako Diskuze o náboženství a etice, tak jsem si říkala, že to třeba bude i trochu zajímavý. Přišlo mi divný, že tam je jako dozor ten nejpřísnější a nejdivnější učitel ve škole (kterýmu vadily i glády nebo minisukně) spolu s ředitelem, ale nějak jsem to ignorovala. A potom přišla ona osoba, která se představila jako farářka a padesát minut přednášela o tom, že bychom si měli rozmyslet svůj žebříček hodnot a že boží přikázání jsou nad zákony všech zemí světa etc.

Po oněch padesáti minutách byl prostor k diskuzi. Jedna holka se začala ptát, jak vypadá třeba bohoslužba, a jestli se v různých církvích ty bohoslužby liší. Ta ženská jí odpověděla, že když nemá "žádné znalosti", tak jí nemůže "vysvětlovat takhle základní věci", a že to nejlépe pochopí, když "zajde do každého kostela každé církve na bohoslužbu a uvidí ten rozdíl". Když se potom už nikdo na nic neptal, nedalo mi to a zvedla jsem ruku. Zeptala jsem se: "Jaký je váš názor, nebo jak nahlížíte na lidi jiných vyznání, než je křesťanství?"

V tu chvíli se na mě všichni otočili s horzně překvapenými výrazy, hlavně učitelé (včetně učitelky na občanku, který jsem si ani nevšimla). Farářka nic neříkala. Pomalu se napila vody, a někdo už se tam začínal smát. Potom spustila a odpověděla přesně to, co jsem čekala. Že "proti ostatním náboženstvím, třeba judaismu nebo islámu nic nemá, a že k nim má velmi přátelský vztah". Potom řekla "takže jestli už nemáte jiné dotazy, já vám děkuji za pozornost" a tím diskuze skončila.

Ano, udělala jsem to hlavně z provokace, ale taky proto, že jsem čekala, jestli mě třeba ta osoba příjemně překvapí. Nestalo se tak a já pořád věřím jen sama sobě.

(A ostatní věci, kterým věřím, si vysvětluju po svým. To mi přijde normální, vám snad ne?)
 


Anketa

K jakému náboženství popř. filosofickému směru týkajícímu se náboženství máš ty osobně nejblíž?

Křesťanství
Judaismus
Islám
Buddhismus
Hinduismus
Satanismus
Agnosticismus
Ateismus
jiné

Komentáře

1 bonnie. | Web | 2. listopadu 2011 v 22:36 | Reagovat

já se někdy nemůžu spolehnout ani sama na sebe..
btw, v anketě ti chybí rastafari! :D

2 Hanka Rose | Web | 3. listopadu 2011 v 17:42 | Reagovat

Taky spíš věřím sama sobě. Tak nějak věřím, že každé náboženství má něco do sebe a beru si od každého trochu.

3 Blé | Web | 5. listopadu 2011 v 17:25 | Reagovat

Docela mi to připomělo, podobnou provokaci z mojí strany, když jsme měli přednášku fízlů a už nevim v jakym kontextu ale řikali něco o srážce "punkáču tudíž jakože anarchistů a neonacistů" a já se začala hned hlásit a začala vysvětlovat že "být punkáčem neznamená být anarchistou a že prosím aby používali přesné výrazy, a pokud se v tom nevyzanjí tak ať to raději vůbec nezmiňují" náš třídní mi to pak vyčetl a chtěl mi dát poznámku, za to že jsem ztrapnila pány policajty. :/
Jiank každej by měl věřit sám sobě, to je základ, v dnešní době věřit někomu jinému je docela riskantní. natož věřit bohu..

4 Fée | Web | 5. listopadu 2011 v 21:53 | Reagovat

Jsem vychovaná v částečně křesťanské rodině a jedna z mých nejlepších kamarádek je katolička. Já sama se považuji za agnostika s příklonem k východním filosofickým směrům.
Každopádně je smutné, že je ještě pořád tolik fanatiků co neuznávají jiné pravdy...

5 bludickka | Web | 11. listopadu 2011 v 18:27 | Reagovat

nepřikláním se k ničemu :) vezmu si taky ze všeho jen to co se mi líbí a co chci :) myslím že tak je to správně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.